Institut Laue – Langevin (skrátene „ILL“) prevádzkuje v súčasnosti najintenzívnejší kontinuálny zdroj neutrónov na svete – ťažkovodný jadrový reaktor. Produkuje v približne 50-dňových cykloch 1,5.1015 neutrónov za sekundu na cm2 pri tepelnom výkone okolo 58 MW. Vznikajúce neutróny sa spomaľujú a redistribujú na horúce (10 km/s), termálne (2,2 km/s), studené (700 m/s) a ultrastudené (10 m/s) a rozvádzajú sa až 120 m dlhými trubicami (neutrónovodmi) do experimentálnych hál s viac ako 40 experimentálnymi stanicami, na ktorých ročne takmer 2000 užívateľov z členských krajín ILL uskutoční viac ako 800 rôznych experimentov v rôznych odboroch – vo fyzike, chémii a kryštalografii, biológii, biochémii, výskume liečiv, materiálovom výskume, inžinierskych vedách, ale aj vo vedách o Zemi (mineralógii, geológii), výskume palív, v štúdiu životného prostredia a archeometrii. Experimenty je možné prevádzať aj pri veľmi nízkych či vysokých teplotách, vysokých tlakoch, či v silných magnetických poliach.
ILL má formálne štatút nevládnej neziskovej organizácie podľa francúzskej legislatívy (societé civile). Bol založený 19. 1. 1967 podpisom dohody medzi vládami Francúzska a Nemeckej spolkovej republiky, ku ktorým sa 19.7.1974 pripojila vláda Veľkej Británie. Tieto tri krajiny sú takzvané Associate Member Countries, čiže krajiny-spoločníci. Tieto krajiny v ILL zastupujú Centre national de la recherche scientifique a Commissariat à l’énergie atomique v prípade Francúzska, Forschungszentrum Jülich v prípade Nemecka a Science and technology facilities council v prípade Veľkej Británie. Títo spoločníci sú vlastníkmi ILL. K nim sa postupne pripojili ako tzv. vedeckí členovia chronologicky Španielsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Taliansko, Rusko (neskôr vystúpilo), Česká republika, Švédsko, Belgicko (neskôr vystúpilo), Poľsko, India (neskôr vystúpila), Dánsko, Slovenská republika a Slovinsko.
Slovensko sa stalo vedeckým členom ILL prostredníctvom konzorcia Central European Neutron Initiative (skrátene „CENI“). Za reprezentanta Slovenskej republiky v CENI bola na zasadnutí Komisie pre XFEL dňa 10.4.2008 navrhnutá Univerzita Komenského v Bratislave (UK). Vzápätí po poverení zo dňa 26.6.2008 podpredsedom vlády SR a ministrom školstva SR boli UK zahájené bilaterálne a multilaterálne rokovania s predstaviteľmi CENI a ILL o znení Zmluvy o vedeckom členstve medzi konzorciom CENI a ILL. Prvú zmluvu z poverenia ministra školstva a podpredsedu vlády SR podpísal za SR rektor UK dňa 5.11.2009. V roku 2024 pristúpila SR v zastúpení UK v Bratislave k uzatvoreniu dohody o vedeckom členstve priamo s ILL.
Zastúpenie v orgánoch
- Prof. Mgr. Pavol Balgavý, CSc. – člen Riadiaceho výboru CENI (2009 – 2015)
- Prof. RNDr. Marian Reiffers, DrSc. – člen Vedeckej rady ILL (2010 – 2013)
- RNDr. Ľubomír Smrčok, CSc. – člen Subkomisie Vedeckej rady ILL pre materiálový výskum (2012 – 2014)
- Mgr. Norbert Kučerka, DrSc. – akademický garant za SR v CENI (2015-2023), akademický garant za SR v ILL (od 2024), splnomocnený predstaviteľ UK a predseda koordinačného výboru ILL SK (od 2020)
- Doc. RNDr. Peter Kopčanský, CSc. – člen Subkomisie Vedeckej rady ILL pre magnetické štruktúry (2014 – 2018), splnomocnený predstaviteľ SAV v ILL SK (od 2020)
- Doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. – splnomocnený predstaviteľ UPJŠ v ILL SK (od 2020)